22. 06. 2021
Preparaty przeciw komarom oraz innym insektom, czyli jak radzić sobie z uporczywymi owadami
Autor
Mattik PL
Lato to przede wszystkim czas, który kojarzy nam się z beztroskimi wakacjami, grillowaniem, przesiadywaniem nad jeziorem czy spacerowaniem po górskich lasach. Niestety każdy z tych niezwykle przyjemnych sposobów spędzania wolnego czasu w okresie letnim łączy się zazwyczaj z walką z uciążliwymi komarami (a także innymi insektami, jak meszki czy muchy), których z roku na rok zdaje się przybywać. Warto więc przyjrzeć się zarówno tym tradycyjnym metodom radzenia sobie z nieproszonymi gośćmi, jak i profesjonalnym preparatom przeciw dokuczliwym owadom.
Czy jadąc pod namiot, na biwak lub wędkowanie, czy też idąc na zwyczajny wieczorny spacer z psem bądź spotykając się pod chmurką ze znajomymi, z pewnością warto zaopatrzyć się w środek chroniący nas przed atakami komarów lub ukąszeniami muszek. Sklepowe półki w okresie letnim wręcz uginają się od przeróżnych preparatów, czy to w formie sprejów do rozpylania w otoczeniu czy też repelentów do stosowania naskórnego. Ich właściwości często niestety pozostawiają wiele do życzenia – działanie produktu jest albo zbyt krótkie, skuteczność znikoma, albo też produkt okazuje się mało wydajny, a co więcej – pod kątem składu niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Czym kierować się przy wyborze tego typu środków i które z obecnie dostępnych są najlepsze, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie te aspekty?
Naturalne sposoby na komary warte wypróbowania
Najbardziej ekonomiczne, tanie i bezpieczne dla ludzkiego organizmu, są te najprostsze, tradycyjne specyfiki, dzięki którym z insektami wojowały nasze babcie. Wśród domowych receptur na pozbycie się komarów z obejścia znajduje się przede wszystkim wykorzystywanie magicznych właściwości olejków eterycznych. Ich bronią jest przede wszystkim silna woń działająca odstręczająco na namolne insekty – tu z pewnością sprawdzą takie olejki, jak eukaliptusowy, sosnowy, cytrynowy, waniliowy czy też cynamonowy. Można je podgrzewać na specjalnym, ceramicznym naczyniu lub dodać kilka kropel do roztopionego wosku zapalonej świecy. W tym aspekcie na uznanie zasługują również niektóre rośliny, w które warto zaopatrzyć swoje parapety lub posadzić je pod oknami. Kocimiętka, mirt, geranium, lawenda czy turówka nie tylko odstraszają, ale też pięknie pachną – w przeciwieństwie do niezwykle skutecznego, ale też wydzielającego nieprzyjemną woń, bodziszka cuchnącego. Pospolite zioła, obecne w przydomowych ogródkach lub wysiane w doniczkach, takie jak bazylia czy mięta, także wykazują właściwości zniechęcające te dokuczliwe owady do uprzykrzania nam letnich aktywności. Mimo wielu swoich zalet, domowe sposoby okazują się często niewystarczające lub kłopotliwe w użytkowaniu – nie zawsze bowiem mamy pod ręką doniczkę z rośliną przeciw insektom czy zestaw spreparowanych olejków z cytryn czy wanilii. Skuteczne preparaty na komary, które dzięki poręcznym opakowaniom możemy zabrać i zastosować wszędzie, jednocześnie posiadające solidny skład odczynników przeciw owadom będący przy tym przyjaznym dla organizmu człowieka i zwierząt domowych, to podstawa spokojnego spędzania letnich wieczorów i nocy.
Sprawdzone produkty odstraszające komary i inne owady
Wyróżniamy dwie podstawowe kategorie produktów przeciw komarom, kleszczom, meszkom i innym uciążliwym owadom – te, które rozprowadzamy na własnym ciele oraz te, które rozpylamy w powietrzu, w miejscach, gdzie przebywamy. Powstałe na bazie naturalnych składników – przede wszystkim citrodiolu, czyli wyciągu z eukaliptusa cytrynowego – oraz pozbawione szkodliwego dla zdrowia składnika DEET, mleczko do ciała Physis Repellent znakomicie sprawdzi się jako środek aplikowany na skórę. Zaledwie 1ml preparatu zapewnia 8 godzin ochrony przed gryzącymi owadami, dzięki czemu jedno 100ml opakowanie wystarczy praktycznie na całe lato, podczas gdy poręczne opakowanie świetnie sprawdzi się np. w podróży czy na pieszych wycieczkach. Ma przyjemny, ziołowy zapach, a dzięki naturalnym składnikom pozostawia skórę miękką i nawilżoną – nie działa drażniąco jak większość tego typu preparatów, więc z powodzeniem można smarować nim także twarz oraz stosować u dzieci powyżej drugiego roku życia.
Podobnie jak w przypadku produktów przeznaczonych do stosowania na ciało, przy wyborze środka na komary służącego do rozpylania w pomieszczeniu bądź otoczeniu należy kierować się nie tylko samą skutecznością, ale także składem, który powinien być bezpieczny dla zdrowia człowieka. Dedykowany walce z owadami latającymi AirGuard Flying Insects, nie tylko odstrasza – w odpowiednim stężeniu eliminując komary, muchy końskie, czy też meszki – ale również stworzony jest w oparciu o formułę wykorzystującą naturalne komponenty. Jego bazą i głównym składnikiem aktywnym jest bowiem tzw. proszek perski – naturalna i ekologiczna pyretryna pozyskiwana z kenijskich złocieni (chryzantem), wykazująca silne działanie odstręczające uciążliwe insekty. Po rozpyleniu w powietrzu – czy to na dużej czy małej przestrzeni – preparat jest całkowicie bezpieczny nie tylko dla zdrowych dorosłych, ale także osób mających problemy z drogami oddechowymi, alergików, dzieci, a także zwierząt domowych. Co więcej, w przeciwieństwie do większości repelentów dostępnych na rynku, ma bardzo przyjemny, ziołowy zapach, nie powodujący duszności ani innych przykrych odczuć czy dolegliwości.
Źródło zdjęć: Pixabay