03. 07. 2019
Esencje zapachowe. Skąd się biorą? Czemu służą?
Autor
Mattik PL
Esencje zapachowe są bardzo często wykorzystywane nie tylko do aromatyzowania wnętrz domowych, ale również w przestrzeni publicznej, np. w sklepach, do których przyciągają klientów przyjemną wonią, a nawet mogą pozytywnie wpływać na decyzje zakupowe. Przyjemne aromaty wpływają na nasze samopoczucie, poprawiają nastrój, pomagają się odprężyć, pobudzają. Mogą też działać leczniczo, a właściwość ta wykorzystywana jest w aromaterapii. W jaki sposób powstają esencje zapachowe i czemu służą?
Jak powstają esencje zapachowe?
Olejki zapachowe najczęściej pozyskiwane są z kwiatów i roślin. Nie są to jednak jedyne możliwości. Bardzo często można spotkać się z zapachami, które pochodzą z kory lub żywicy. Na rynku dostępne są także olejki eteryczne z nasion i owoców. Trzeba jednak pamiętać, że nie występują one w naturalnej, pierwotnej postaci – głównie ze względu na swoją moc. Konieczne jest ich rozcieńczenie, które możliwe jest na dwa sposoby, za pomocą:
- innego olejku, który jest bezwonny,
- wody.
W produktach zapachowych często stosowane roztwory alkoholowe. Czyste olejki są bardzo mocne i wymagają rozcieńczenia, gdyż w innym przypadku mogłyby prowadzić np. do reakcji alergicznych. Alkohol jest bardzo dobrym nośnikiem.
Ponadto, same esencje mają różną intensywność. Niektóre kompozycje wymagają zastosowania odpowiedniego utrwalacza. Często niektóre składniki stanowiące część takiej zapachowej kompozycji same w sobie wykazują właściwości utrwalające. Są to tzw. utrwalacze. Taką cechę posiada m.in. piżmo wytwarzane syntetycznie od 1970 r. Innym popularnym składnikiem o takich właściwościach jest paczula. Utrwalacze dobierane są w zależności od charakteru kompozycji zapachowej.
Jakie zastosowanie mają esencje zapachowe?
Esencje zapachowe najczęściej stosowane są w celu odświeżenia powietrza w pomieszczeniach, najczęściej tych, które są szczególnie narażone na kumulację nieprzyjemnych woni. Dotyczy to zarówno przestrzeni domowych, np. łazienek, jak i powierzchni publicznych, np. galerii handlowych. Bardzo często olejki zapachowe wykorzystywane są również do odzieży. Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce aromaterapia, która z roku na rok zdobywa nowych zwolenników. Niektóre z nich działają uspokajające, inne przeciwdziałają bólowi głowy. Wszystko uzależnione jest od tego, z jakiej rośliny zostały pozyskane.
Dobrze dopasowane zapachy są w stanie działać pobudzająco. Mogą być one ze sobą łączone, jednak trzeba pamiętać o umiarze. Esencje zapachowe w zbyt dużym stężeniu mogą wywoływać ból głowy. Warto także pamiętać, aby sięgać po te zapachy, które faktycznie są przyjemne. Każdy ma inne preferencje i ładny aromat dla każdego można oznaczać coś zupełnie innego. Dla jednych osób zdecydowanie lepsze będą delikatne nuty kwiatowe, inni będą lepiej się czuć w pomieszczeniu, gdzie zastosowano esencje owocowe. Należy także stosować się do zasady, aby wybierać produkty sprawdzonych firm – dzięki temu można liczyć na długotrwały zapach, który nie zniknie po kilkudziesięciu minutach.