MATTIK
KLASYFIKACJA ZAPACHÓW
Zarówno perfumy jak i odświeżacze powietrza można opisać, odnosząc się do poszczególnych elementów nut zapachowych lub też określając rodzinę, do której należy dana kompozycja. Każda z nut współdziała ze sobą, tworząc unikalne połączenie. Skład zapachu jest najczęściej przedstawiany w formie piramidy, pozwalającej na wyobrażenie sobie kompozycji danych perfum.
Zapoznaj się głębiej z budową poszczególnych zapachów:
MARKA SPRING AIR
Nuty zapachowe
Nuty wysokie oraz środkowe współdziałają z nutami podstawowymi. Różne kombinacje na poszczególnych poziomach będą działać w różny sposób w zależności od ich konfiguracji. Producenci perfum zazwyczaj publikują skład danego zapachu, najczęściej w formie piramidy zapachowej. Prócz konkretnych zapachów używają również abstrakcyjnych pojęć opisujących charakter perfumu.
Nuty wysokie
Są to zapachy odczuwane tuż po aplikacji zapachu. Nuty wysokie składają się z małych, lekkich molekuł które szybko się ulatniają. Tworzą początkowe odczucia związane z zapachem, więc są kluczowe podczas sprzedaży perfumu. Nazywane również nutami wiodącymi.
Nuty środkowe
Jest to zapach wydzielany tuż przed rozproszeniem górnych nut. Środkowe nuty nazywane są “sercem” lub też korpusem perfumu. Ich głównym zadaniem jest zamaskowanie początkowego, często nieprzyjemnego, skojarzenia z nutami podstawowymi, które wraz rozwojem działania perfumu staje się bardziej pozytywne. Nazywane również nutami serca.
Nuty bazowe
Zapach perfumu pojawiający się w okolicach zanikania nut środkowych. Nuty bazowe i środkowe są odpowiedzialne za charakter perfumu, nadają głębię oraz trwałość zapachu. Przedstawiciele tej grupy nut są zazwyczaj “bogate i głębokie” i można je zazwyczaj dopiero dostrzec ok. 30 min po użyciu.
Klasyczny podział zapachów
Grupowanie perfum, jak każda forma klasyfikacji, nigdy nie jest ani zupełnie obiektywne ani ostateczne. Wiele zapachów posiada cechy różnych rodzin zapachowych. Nawet perfum oznaczony jako “pojedynczy kwiat”, jakkolwiek subtelny, będzie posiadał nuty wspomagające. “Czyste”, jednorodne zapachy są rzadko spotykane w perfumach, gdyż zazwyczaj występują jako pojedynczy materiał aromatyczny. Klasyfikacja według rodzin węchowych jest pierwszym krokiem w opisywaniu perfumu, jednak to nie wystarcza by oddać specyficzną charakterystykę danego perfumu.
Pojedynczy kwiatowy
Zapach zdominowany przez aromat jednego kwiata; z francuskiego: soliflore.
Bukiet kwiatów
Kombinacja zapachów kilku kwiatów.
Drzewny
Zapach zdominowany przez drzewne aromaty, zazwyczaj agar, sandałowiec, cedr. Częstym składnikiem tych perfum jest także paczulka wonna.
Ambrowe lub „Orientalne”
Rodzina zapachów, charakteryzująca się słodkim, lekko zwierzęcym zapachem ambry lub labdanum, często komponowanym z wanilią, fasolą tonka, zapachami kwiatowymi, drzewnymi. Mogą być wzmocnione olejkiem kamforowym, co przynosi na myśl wiktoriańskie wyobrażenie Bliskiego i Dalekiego Wschodu.
Skórzane
Rodzina zapachów, składająca się m.in. z aromatów miodu, tytoniu, drewna czy dziegciu. Nuty środkowe oraz bazowe mają zapach przypominający skórę.
Chypre
Z francuskiego Cypr; są to zapachy bazujące na pomarańczy bergamota, mąkli, paczulce wonnej i labdanum.
Fougere
Z francuskiego paproć; zapachy tworzone na podstawie lawendy, kumaryny oraz mąkli. Wiele męskich perfum należy do tej rodziny, cechującej się ostrym trawiastym i drzewnym zapachem.
Współczesny podział zapachów
Konsekwencją rozwoju technologii produkcji perfum oraz naturalnych zmian preferencji, jest współczesny podział zapachów, w którym wyróżnia się następujące kategorie:
Owocowe
Aromaty owocowe, inne niż cytrusy, takie jak brzoskwinia, czarna porzeczka, mango, marakuja i inne.
Morski, Oceaniczny, Ozonowy
Aromaty owocowe, inne niż cytrusy, takie jak brzoskwinia, czarna porzeczka, mango, marakuja i inne.
Cytrusowe
Świeże, orzeźwiające zapachy cytrusów.
Jasne kwiatowe
Łączy znane z klasycznej klasyfikacji pojedynczy kwiatowy oraz bukiet kwiatowy.
Zielone
Lżejsza, nowocześniejsza interpretacja grupy Chypre, wzbogacona o zapach ściętej trawy, zgniecione, zielone liście, oraz zapachy zbliżone do zapachu ogórka
Gourmand
Zapachy „jadalne” lub „deserowe”. Często zawierają nuty takie, jak wanilia, fasola tonka, kumaryna lub też syntetyczne związki odpowiadające różnego rodzaju smakom.